Ses Yalıtımı Genel Bilgiler

Anasayfa Ses Yalıtımı Nedir ?

Ses Yalıtımı Nedir ?


Ses Nedir ?

Ses mekanik titreşimlerden meydana gelerek, temas ettiği malzemeye göre farklı davranışlar sergileyen,ölçü birimi desibel üzerinden hesaplanan bir enerjidir. İnsan kulağının algılayabildiği sesler belirli frekans aralığındaki ses dalgalarıdır.(20 – 20.000 Hz)

Ses Yalıtım Nedir ?

Ses yalıtımı kabaca bir sesin içerden dışarıya ya da dışarıdan içeriye geçişini engellemek ya da kısmen sınırlamak için alınan önlemlerin tümüne denir.
Ses yalıtımını iki ayrı ana başlıkta değerlendirebiliriz. Birincisi Hava doğuşumlu Seslerin yalıtımı diğeri ise Darbe kaynaklı seslerin yalıtımıdır.

Hava Doğuşumlu Ses Yalıtımı

Bir yapı kesitinin ses yalıtım performansı, belirli bir frekans aralığında,belirli bir desibel değerindeki ses kaynağının önceki ve sonraki desibel değerleri ölçülerek aradaki farkın değerlendirilmesiyle laboratuar ortamında değerlendirilerek belirlenir.Ölçü birimi olarak kullanılan R harfinin devamında yer alan tanımlama, belirtilen değerin hangi koşulları kapsadığını vurgulamaktadır.

Hava doğuşumlu ses, hava vasıtasıyla duvar ve tavandan geçerek diğer odalara aktarılabilmektedir.

Darbe Kaynaklı Ses Yalıtımı

Darbe sesleri, katı maddeye çarpan başka bir katı maddenin oluşturduğu titreşimlerdir.

Bu titreşimler alt katlara hava doğuşumlu ses olarak aktarılabildiği gibi, titreşim tüm katlara yayılarak darbe kaynaklı ses olarak iletilebilmektedir.


Darbe Kaynaklı Ses Ölçümü

Darbe kaynaklı seslerin laboratuar koşullarında ölçümü için yine belirli bir frekans aralığında oluşturulan darbe ses kaynağı alt katta yalıtımlı ve yalıtımsız olarak ölçülür ve aradaki fark darbe ses yalıtım değeri olarak kaydedilir.

Frekans Nedir ?

Frekans bir dalga boyunun birim zamanda (1saniye) kaç kez tekrarlandığı anlamına gelir ve birimi Hertz(hz)dir.

Desibel (dBA) Nedir ?

Desibel (dB) ses seviyesini ölçmek ve fiziksel iki değerin oranını ifade etmek için kullanılan logaritmik bir birimdir. Bu karşılaştırılan değerler ses, voltaj, elektromanyetik dalga, yoğunluk vb. değerler olabilir.

Desibel, 10 tabanlı logaritma ile ilişkilidir. 1 bel 10 desibeldir.

Bu birim Alexander Graham Bell onuruna atfedilmiştir. Bel birimi pek kullanılmaz. Desibelin tanımı 20. Yüzyılların başlarında Amerika Birleşik Devletlerinde Bell Şirketi’nin telefon güç ölçümlerini yaptıkları sırada tanımlanmıştır.

Bugün bu birim birçok bilim ve mühendislik alanında geniş ölçeklerde kullanılmaktadır. Bu alanlar kontrol teorisi, elektronik, akustik vb. olarak sıralanabilir. Elektronik sinyal ve gürültü kazanılması veya kaybedilmesi çoğunlukla desibel cinsinden ifade edilmektedir

BİZ SİZİ ARAYALIM
İletişim formumuzdan telefonunuzu bırakırsanız, ses yalıtım uzmanımız size ulaşacaktır.
Telefon: 0506 709 00 74